Většina z nás uvažuje o tom, kde a proč založit svůj blog. Já vyzkoušela obě nejznámější a u českých/slovenských blogerek nejoblíbenější platformy a tak ti můžu poradit s tím, jak se rozhodnout. Už víš, kde blog založíš?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Jaký z nich je lepší?
Blog.cz a blogger.com (blogspot) jsou dvě nejpoužívanější blogovací platformy v ČR a SR.
zdroj: blogger.com, blog.cz

Blog.cz

V Čechách pravděpodobně nejpoužívanější blogovací platforma. Tato stránka je dobrá pro začátečníky, jelikož její ovládání není nijak složité a má spoustu možností, od vkládání anket ke článkům až po obrovské možnosti přizpůsobení designu blogu.

blog.cz
blog.cz je v Čechách nejznámější blogovací platforma určená i začátečníkům bez znalosti HTML.
zdroj: blog.cz

V prosinci 2012 byl nasazen nový vzhled hlavní stránky, který je ale bohužel designově neskutečně přeplácaný. Navíc půlka věcí nefunguje tak, jak má. Většinu uživatelů taky dost naštvalo odstranění výpisu nejnovějších článků z hlavní stránky a tím pádem i znemožnění toho, aby člověk mimo lidi z autorského klubu našel nějakého kvalitního bloggera.

Proč blogovat na blog.cz?

Blog.cz má přívětivé uživatelské rozhraní, všechno je tu naprosto zdarma, máš možnost vkládat ankety do článků či menu a velké možnosti úpravy vzhledu blogu určené i pro opravdové začátečníky. Proč si to ještě rozmyslet? Pokud se rozhodneš pro blog.cz, počítej s častým padáním serveru, taky věčně něco nefunguje, není možné blog zpřístupnit pouze určitým uživatelům např. podle mailu nebo heslem a tak si blog může přečíst fakt kdokoli. Taky stojí za zmínku naprostá nemožnost úpravy vzhledu blogu pomocí CSS a tlačítko pro úpravu HTML kódu článku je spíš na ozdobu, než že by opravdu zadané úpravy fungovaly, jak mají. Pokud taky využíváš služby blueboard.cz jako je shoutbox atp., na blog.cz na ně zapomeň. Jediná funkce od blueboardu, která tu funguje, je počítadlo návštěvnosti.

Blogger.com (blogspot)

Blogger je služba Google, pro jejíž založení stejně jako pro založení účtu na YouTube potřebuješ jen e-mail, jedno jestli na Gmailu nebo jinde. (Z vlastní zkušenosti můžu říct, že mail u googlu (gmail) má jednu úžasnou výhodu – když jsi přihlášená na jednu službu, google tě automaticky přihlásí na všechny ostatní.

blogger.com
Blogger je služba firmy Google, stejně jako třeba YouTube nebo Google+
zdroj: blogger.com

Proč založit blog na blogger.com?

Blogger nabízí uživatelům poměrně přívětivé rozhraní, je přehledný a má spoustu možností. Je to taky dobrá stránka pro fotobloggery, protože na rozdíl od blog.cz tu můžeš do článku vložit třeba padesát fotek naráz a ne každou zvlášť, což značně urychluje práci. Za zmínku určitě stojí i možnost editace vzhledu tvého blogu vložením vlastního CSS stylu a úprava článků v HTML (tzn. možnost vložit do článku například různé hudební přehrávače nebo editovat kód videa z YouTube, aby se zobrazoval jen jako řádek pro přehrávání), plus velká možnost různých doplňků do menu nebo i přidání vlastních, včetně zmiňovaných služeb Blueboard.cz. Největším záporem bloggeru je asi dost debilní možnost najít blogery s podobnými zájmy, protože jestli na blog.cz výpis nových článků jen schovali, tady ani žádný není, a tak si blogy ke sledování musíš najít sama (například v seznamu blogerek tady na Kámošce). Nicméně jsem se ještě nesetkala s tím, že by blogger na nějakou výrazně dlouhou dobu spadl nebo něco nefungovalo. Pak určitě musíš zvážit i fakt, že změnit např. obrázek v záhlaví je tu poněkud komplikovanější než u konkurenčního blog.cz, ale rozhodně to není nic strašného.

Za mě blogger.com

V prosinci 2012 jsem po víc jak čtyřech letech z osobních důvodů (a kvůli tomu, jak to momentálně na blog.cz vypadá a člověk nemá možnost pořádně vyjádřit svůj názor) přešla na blogger.com a neměnila bych. Našla jsem díky tomu spoustu super lidí, mám aspoň kontrolu nad tím, kdo můj blog čte a všechno funguje jak má. (Nepřehazují se videa a komentáře nemusím vkládat natřikrát.) Jediné, čím jsem si jistá, je, že pokud bych někdy měla blogovat jinde než na bloggeru, na blog.cz bych se nevrátila, ani kdyby mi za to někdo zaplatil. Ale to je jen můj osobní názor, možná jsem prostě byla jen moc angažovaná v interním dění blogu.cz a bylo mi to proti srsti, kdo ví.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • mr-markii.blogspot.cz

    Já bych ještě dodal, že Blog.cz má tu nevýhodu v tom, že je na něm zaregistrováno až příliš blogů. To znatelně znemožňuje pořádnou formu propagace svého blogu. Většina blogů na stejnojmenném systému jsou neaktivní (například několik let). Blog.cz nemá v tomto systému pořádek. Jak už jsem říkal, je tam těžší propagace svého blogu, což určitě majitel blogu moc neocení. Když jsem napsal první článek na svůj nový blog na Blogspotu, hned jsem u něj měl pár desítek lidí. Tato domněnka by na Blog.cz nepřicházela v úvahu. Nechci zde říkat, co je lepší podle mého názoru. Je to věc uhlu pohledu a taky na tom, jaká platforma se uživateli zamlouvá.

  • Pufflie.blog.cz

    Já blog.cz používám již asi 6 let. Má své nedokonalosti, ale i tak jsem tu celkem spokojená :)