Lumii s Windows Phone jsem měla necelý rok na odzkoušení, když se můj starý telefon rozbil. V únoru ale přišel čas ji konečně vrátit a pořídit si nový telefon. Co mi chybí a co mám naopak ráda na Androidu?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Stále si nejsem jistá

Můj nový telefon, HTC Desire 300, má Android, což je něco, co, buďme k sobě upřímní, neberu zrovna s nadšením, poněvadž Windows Phone prostě zaujal své „místo v mém srdci“ a jen tak ho nic nenahradí. Spousta věcí, které jsem si mohla nastavit a zařídit na Windows Phone mi u Androidu chybí, ale funguje to samozřejmě i naopak – a ostatně já se učím rychle a tak mi netrvalo tak dlouho si na Droid zvyknout, i když některými věcmi v nastaveních si pořád nejsem jistá. Ale přejděme k pointě: Co Windows Phone má a Android ne?

Co mi měsíc po přechodu z Windows Phone chybí na Androidu?

Poměr cena-výkon

Měla jsem Lumii 820, která se v současné době dá sehnat už za necelých šest tisíc. Na druhou stranu, když projedu její systémové specifikace a chci je u telefonu s Androidem, tak nejlevnější najdu za deset. Proč? Vždycky platilo, že Droidí telefon se rovná kvalita za nízkou cenu, tak proč stojí čtyřpalec s Windows Phone, 1,5 GHz procesorem, operační pamětí 8 GB a 8 Mpx foťákem se záznamem HD videa míň, než Android se stejnými vlastnostmi? To byla samozřejmě překážka, protože jsem měla možnost si vybrat telefon zhruba ve stejné cenové relaci, v jaké se pohybuje ta Lumia. A tak, jakkoli dobrý je můj telefon, je pořád podstatně horší než telefon s Windows Phone.

Paměť a rychlost

Co se paměti týče, tak si Windows a Android nemají co vyčítat. Lumia 820 má sice uživatelskou paměť 8GB, a tak opravdu nehrozilo, že bych musela ukládat aplikace na paměťovou kartu, ale zato maximální přijatelná velikost paměťové karty pro tento telefon je 32GB, což při mých šestapadesáti gigabytech hudby v počítači rozhodně nestačí. Na druhou stranu, HTC má sice velikost integrovaného úložiště dvakrát menší, ale maximální velikost paměťové karty 64 GB zajišťuje, že se mi do něj pohodlně „vleze“ všechna hudba a aplikace, které potřebuju. Na druhou stranu rozdíl v rychlosti telefonu je znatelný. Oba dva telefony sice mají dvoujádrový procesor, nicméně zatímco u Lumie má frekvenci 1,5 GHz, u HTC je jeho frekvence o půl GHz menší, a je to bohužel znát jak na rychlosti systému jako takové, tak obzvláště na rychlosti graficky náročnějších aplikací, které sice fungují, ale jsou pomalé a zasekávají se. Nu, co naplat, hru na mobil si zahraju jednou za uherský rok, ale na druhou stranu chápu, že některým lidem to může docela vadit.


Nokia – Time to #switch

Fotky a video

Na to bych si mohla stěžovat pořád, ou jé. U Lumie jsem si hrozně zvykla na dvě věci, které mi na Windows chybí – na mechanickou spoušť a možnost fotit s bleskem. HTC nemá ani jedno, ostřit jsem se s ním pořádně nenaučila, i když už ty fotky nejsou tak rozmazané, jako byly dřív. Na druhou stranu, abych ho chudáčka pořád nekritizovala, zvuk ve videu míň šumí, než u Lumie, a kvalita fotek z přední kamery je nesrovnatelně lepší, to zas jo. U toho videa ještě zůstanu: Lumia má FullHD, což je u telefonu možná trochu zbytečné, i když vzhledem k tomu, co studuju, se mi to občas hodilo, když jsem třeba byla na nějakých akcích a zapomněla si kameru. HTC sice nemá FullHD, ale video v té „běžné“ HD kvalitě se s ním za dobrých světelných podmínek natočit docela dá. Navíc jak už jsem řekla, zvuková kvalita videa natočeného s HTC je podstatně lepší než u Lumie.


Internet s HTC Desire 300

Uživatelské ovládání, zvuk atd.

Na Windows se kupodivu zvyká docela snadno, ale o to hůř se z něj potom odvyká, a tak mi trvalo nějakou dobu, než mi došlo, že zprávy z facebooku se mi na Androidu nesynchronizují mezi „normální“ zprávy, jako tomu bylo u Windows, a že si na to musím stáhnout aplikaci. Taky mi trochu chybí možnost vidět novinky svých přátel (statusy z facebooku, tweety…) přímo u jejich kontaktních informací. Na druhou stranu díky tomu, že tohle všechno u Androidu chybí, většinou nevyčerpám datový limit během prvního týdne v měsíci, jako tomu bylo u Windows.

To, v čem je ve směru uživatelské přívětivosti Android příjemnější, než Windows, jsou široké možnosti nastavení zvuků upozornění. Pokud jsem totiž na Windows Phone chtěla, aby mi telefon při příchozí zprávě jen vibroval a nevydával zvuk, musela jsem celý telefon přepnout do vibračního režimu – možnost nastavit vibrace při SMS totiž jinak nejde a v tu chvíli zase přestává zvonit příchozí hovor. To jde na Androidu nastavit dobře a člověk si s tím může víc „hrát“ a pokud chci, aby telefon nevydával zvuk a při příchozí zprávě jen vibroval, ale hovory normálně zvonily, aleluja, na Droidu to jde. Taky když si chci nastavit jako zvonění písničku, kterou mám uloženou v telefonu, nemusím kvůli tomu stahovat aplikaci, která z ní to vyzvánění udělá.

Nicméně… zvuk. Kvalita hudby u Windows Phone při přehrávání z reproduktorů byla PODSTATNĚ lepší než u HTC, kde by se přitom rapidně vylepšila, kdyby šlo nastavit, aby se při přehrávání používal ten gigantický reproduktor na přední straně telefonu místo toho prcka vzadu. No, nevadí, třeba se toho ještě s nějakou systémovou aktualizací dočkám.

Co ty?

Zažila jsi taky přechod z Windows Phone na Android (nebo obráceně)? Co se ti na Windows líbí a Android to nemá a naopak?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • tomas

    prej jeste tucne 8GB operační paměti…joo holka to máš tak možná v notebooku :-D lumia 820 má 1GB a 8GB pameti na data (ROM není RAM) ….

  • adélka

    No tak za takovej článek bych se styděla…existuje spousta androidích diskuzí a stránek, které učí jak s tím zacházet. To, že neumíš ostřit foťákem je také smutné, stačí ťuknout na obrazovku a zaostří se to:D…už chápu proč jsou holky považovaný za antitalenty na mobily. PS kdo nakupuje na českým trhu mobily?:D