Máš ráda ručně vyráběné, originální věci, které jen tak někdo nemá? Pak tě jistě potěší rozhovor s kreativní blogerkou Ellen, která ti na jejím blogu může právě takové kousky nabídnout.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Co na jejím blogu najdeš?
Při pohledu na sweetbunnyshop.blog.cz je ti jasné, že osůbka jménem Ellen si dává na svém blogu patřičně záležet. Na jejím blogu nalezneš spoustu handmade výrobků a to například šperky, trička, boty, doplňky a spoustu dalších věcí, které jsou roztříděny do jednotlivých sekcí. Mimo to máš možnost zakoupit si výrobky z limitované či unikátní edice, které jen tak na někom neuvidíš. Kromě toho můžeš zde vyjádřit svou ne/spokojenost s nákupem nebo si zasoutěžit o parádní ceny. Chceš vědět o Ellen a jejím blogu víc. Tak šup, šup k rozhovoru.

Výrobky blogerky Ellen
Ellen má kreativní vytváření v krvi, což je vidět na jejich výrobcích, které jsou originální a propracované.

1) Ahoj Ellen, kdy jsi v sobě poprvé objevila kreativního ducha a začala jsi něco vytvářet? Pamatuješ si na svůj vůbec první handmade výrobek?

Zdravím. Úvodem bych chtěla poděkovat vůbec za tu příležitost se tohoto rozhovoru účastnit. Ale zpět k otázce, od dítěte jsem byla vedena ke kreativním věcem. Asi od první třídy chodím do Základní Umělecké školy, a protože mamka měla i dva roky keramickou dílnu (dokonce jsem s ní byla i na rekvalifikačním kurzu), měla jsem hodně příležitostí setkávat se s výtvarnem. První výrobek. Nad tím asi budu muset chvilku přemýšlet… No, asi nějaká keramika ve školce.

2) Prodávala jsi své výrobky dříve i mimo svůj blog, třeba kámoškám, ve škole a podobně?

Asi ne. Blog jsem si založila ve 13 letech a asi ten první půl rok jsem dokonce některé své šperky nosila, ale teď už ne. Pár šperků jsem dávala kamarádkám jako dárky, ale nikdy ne za peníze. Teď už ale není problém, když si mě najde na stránkách někdo od nás ze školy a chce si něco objednat, setkat se ve škole a předat zboží osobně.

3) Při jaké příležitosti se v tobě zrodila myšlenka, že si založíš blog, na kterém budeš své ručně vyráběné věci prodávat?

Vždycky mě bavilo vyrábět věci, a když tím mohl člověk trošičku vydělat, bylo to velké plus. No, jinak asi okolo v tom lednu 2009 jsem si založila blog s tímto zaměřením. Předtím jsem taky mívala hodně blogů. Vzniklo to asi tak, že jsem našla na internetu fotky nějakých šperků z fima a napadlo mě, že by nebylo špatné zkusit něco takového vyrobit.

Výrobky blogerky Ellen
Roztomilé donuty jsou jedním z nejoblíbenějších motivů.

4) Měla jsi už někdy příležitost prodávat své zboží i v kamenném obchodě?

Ano. Asi půl roku jsem měla zboží v Kaleidoskopu v Brně. Převážně šperky, ale i boty a dvě trička. Byla to příjemná zkušenost, určitě bych se tomu v budoucnosti nebránila. Bohužel ale slečna musela po roce obchůdek zrušit.

5) Ze svého blogu jsi udělala velmi příjemné prostředí k nákupům. Podle mého názoru v něm nic nechybí, ani nepřebývá. Návštěvníci tvého blogu se zde dozví o novinkách, vyjádří svůj názor, položí ti své dotazy, zasoutěží si a v neposlední řadě si nakoupí nápadité věcičky. Jak dlouho jsi na tom všem pracovala, abys svůj blog vypilovala k dokonalosti? Pomáhal ti někdo v nápadech nebo v zakládání?

Děkuji. Po grafické stránce webu ještě nejsem úplně spokojená, protože vždycky udělám menší rozlišení designu, a taky by mohla být lepší přehlednost, protože už je tam teď hodně věcí. Asi to budu muset trochu promazat. Jinak se mi právě líbí, že to není jenom o tom vyrábění pěkných věcí, ale že to ovlivňuje více faktorů (design, fotky, reklama, případné soutěže a články,…). Asi mi s tím nikdy nikdo nepomáhal. Kdysi jsem se snažila donutit pár lidí, aby mi udělali design, ale většinou to nesplňovalo mé představy, takže si je teď už dělám sama.

6) Jak jsi nyní spokojená s návštěvností webu a s objemem objednávek? Mohla bys nám povědět, kolik objednávek ti průměrně přijde za měsíc?

S návštěvností jsem spokojená velmi. Ale samozřejmě bych byla jenom ráda, kdyby se pořád zvyšovala. Objednávky jsou všelijaké, od jednoho prstýnku po tři páry bot. Za měsíc? To se asi tahle říct nedá, jednou se daří jednou zase ne. Hodně to záleží na ročním období (před vánocemi x na jaře).

7) Nyní bych ráda přešla k samotnému vytváření. Jaké materiály k výrobě šperků používáš? Se kterými se ti pracuje nejlépe, a se kterými nejhůře? Kolik času nad výrobou jednoho šperku průměrně strávíš?

Většina šperků je z fima (což je polymer, takže něco jako plast), občas jsem zkoušela něco s korálkami, ale k tomu jsem moc neměla vztah. Nejhůře se mi pracuje s křišťálovou pryskyřicí (schne to 24 hodin, a když dá člověk špatný poměr jedné složky, celé to neuschne a hrozně špatně se to uklízí). A v posledních výrobcích jsem zkoušela zkombinovat fimo s barvami (výsledek byl docela zajímavý). Každý výrobek jinak trvá rozdílnou dobu (některé 15 minut, některé 45).

8) Pokud si budu chtít vyrobit tričko nebo boty s kresbou či potiskem, co všechno k tomu budu potřebovat a kolik času mi to zabere?

No, rozhodně byste potřebovali tričko nebo ty boty, na které budete malovat. Nejlepší jsou bílé, ale ty se opravdu špatně shánějí. Potom člověku stačí jenom barvy na boty/textil (podle toho z jakého materiálu jsou boty/tričko), plus možná budete potřebovat fix na textil na černé obtažení motivu. S časem to je taky hodně individuální. Já třeba jedny boty kreslím asi hodinu (ale přesně to říct taky nemůžu, záleží na složitosti; plus mezičasy, ve kterých barva usychá). Malovaná trička se samozřejmě musejí zažehlit (podle toho jaká teplota je na obalu barvy).

Výrobky blogerky Ellen
S těmito botkami budeš jednoznačně originální.

9) Kde nejčastěji kupuješ všechny věci nutné k vytváření?

Komponenty ke šperkům ráda objednávám na internetu, protože je to výhodnější a přehlednější. Trička také, ale bylo velmi těžké najít stránku, kde bych našla přesně to, co potřebuji.

10) Inspiruješ se při výrobě výhradně svou fantazií nebo někdy čerpáš nápady třeba ze zahraničních blogů?

Dříve jsem se hodně inspirovala z DeviantARTu, nebo ze zahraničních stránek se šperky. Ale protože už poslední dobou nemám moc kde čerpat inspiraci (vzhledem k tomu, že už je na stránkách více než 500 druhů šperků), snažím se většinu vymýšlet sama. Popřípadě podle aktuálních trendů. Ale spíš se snažím dělat originální šperky, které se nikde jinde sehnat nedají.

Výrobky blogerky Ellen
Brýle se zajímavým motivem, které jen tak na někom neuvidíš.

11) Mohou si tví návštěvníci požádat o výrobek na přání? Pokud ano, tak co všechno je potřeba, abys výrobek vyrobila přesně podle představ zákazníka?

Samozřejmě. Je to o něco komplikovanější způsob, ale je tu ta možnost. Začíná to tím, že mi napíšou na e-mail (SweetBunnyShop@seznam.cz), co přesně by chtěli popřípadě nějaké obrázky. Potom se snažím co nejdříve vyrobit požadovaný výrobek (ale trvá to o něco déle než při běžných objednávkách). Jakmile je hotový, pošlu zákazníkovi fotku a ten mi dopíše adresu, potom probíhá vyexpedování balíčku.

12) Stala se ti během té doby, co provozuješ svůj blog, nějaká nemilá skutečnost s objednávkami?

Tomu se člověk nevyhne asi nikde. Alespoň jednou za měsíc se mi jeden balíček vrátí, protože nebyl převzat (=> poštovné propadá). Občas se také musím potýkat s lidmi, kteří píší negativistické (někdy i urážlivé) komentáře. Ale mám spíše pozitivní zkušenosti než negativní.

13) Když vše nyní zhodnotíš, mohla bys nám ze své vlastní zkušenosti povědět, v čem jsou podle tebe největší plusy a mínusy ve výrobě i prodeji handmade výrobků?

No, zrovna tento týden jsem si vyzkoušela jaké to je, když nám nefunguje internet (tudíž nemám žádnou možnost účastnit se dění na stránkách, i když jsme měla všechno připravené), a musím říct, že mi to opravdu chybělo. Jinak hlavním plusem pro mě je určitě to, že se člověk naučí užitečné marketingové věci pro budoucnost. Také se alespoň částečně finančně osamostatní (a uvědomí si cenu peněz, jak s nimi vyjít a podobné věci). Také se naučí komunikovat s (potencionálními) zákazníky. Mínusy? Zabere to poměrně hodně času. A určitě jsou hodně těžké začátky – získání prvních zákazníků (hlavně jejich důvěru), nepřestávat tvořit kvůli malé návštěvnosti či negativním komentářům a podobně. Také v těch začátcích musí člověk docela dost zainvestovat do materiálů.

Výrobky blogerky Ellen
I takové roztomilé stvoření můžeš nosit na řetízku.

14) Čemu by ses chtěla věnovat do budoucna? Myslíš si, že je reálné, že bys jednou s ručně vyráběnými výrobky vyloženě podnikala?

Nad budoucností samozřejmě hodně přemýšlím. Mimo blogu se hodně snažím věnovat umění. Jsem ve třetím ročníku na gymnáziu, takže už docela přemýšlím o vysokých školách. Asi bych se chtěla věnovat oboru Módního návrhářství (člověk tam uplatní zkušenosti s marketingem, kreativitu, a když se snaží tak se s tím dá i uživit), přemýšlím asi o Praze nebo Liberci, ale uvidím, kam bych se dostala. Jinak bych stránky určitě rušit nechtěla, pokud bych nemusela.

15) Děkuji za příjemný rozhovor a přeji, ať se vyrábění stále daří.

Také děkuji a přeji pěkný den!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Jana

    Dobrý den ráda bych Vás pozvala na náš hand made prodejní portál http://www.webus.cz na webu prodáváte bez provizí a neomezeně. Rádi bychom Vám nabídnuly širší možnost spolupráce ohledně psaní blogu prosím kontaktujte nás na info@webus.cz s pozdravem Jana