Vzhled tvého blogu je to první čeho si čtenář všimne. Víš, jak kombinovat barvy, co je a není příjemné na oči a čemu by ses při tvorbě designu rozhodně měla vyhnout?

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Proč uvažovat nad barvami?

I když by se barvy na blogu mohly zdát méně důležité než obsah, rozhodně je nepodceňuj. Barvami můžeš zdůraznit a podtrhnout celkový dojem – můžeš ho jak zkazit, tak i vylepšit. Správně zvolené barvy také mohou upozornit na důležité části textu a blogu, mohou oddělit podstatné informace od těch, které pro tebe nebo návštěvníka blogu nejsou tolik podstatné.

Barvy pro tvůj blog

Záhlaví /hlavička blogu

Záhlaví je úvod celé tvé stránky a podle výzkumů a statistik je to část, kam se samozřejmě člověk podívá první – pohled většinou spočine lehce nalevo. V téhle části by neměly být žádné extrémní mixy barev, nic křiklavého. Barvy v záhlaví by měly stejně jako ostatní části blogu dokonale vystihovat myšlenku a zaměření obsahu. Je přeci hloupost mít blog o kosmetice a nechat si udělat design v ponurých, temných barvách, které se hodí k jiným stylům.

Černobílá klasika

Co se týče písma, doporučuji vsadit na černobílou klasiku – černé písmo a bílé pozadí. Možná ti to přijde jako staromódní nebo ohrané, ale pokud nevíš, jakou kombinaci zvolit, tímhle zkrátka nemůžeš šlápnout vedle.
A šlápnout vedle ohledně písma se doopravdy nevyplácí. Když se lidem čtou špatně tvoje články, písmo je málo kontrastní nebo z něj bolí oči, může být článek sebelepší a stejně to velkou většinu návštěvníků od čtení odradí.

Špatná barva písma

Kolik barev zvolit?

Počet barev, ze kterých se design bude skládat, je nutné pořádně zvážit a promyslet. Není ideální na celý vzhled použít jednu barvu. Bude to sice jednoduché, ale ničím to nezaujme a stránka bude nudná a to určitě nechceš. Pokud bude barev až příliš, nebude to nejestetičtější. Na blogu to může spíš vyvolat zmatek a pořádný cirkus. Přeplácanost stránce nesvědčí a barvy by tvé čtenáře neměly při čtení vyrušovat. Ideální jsou 3 – 6 barev.

Jak kombinovat?

Jestli chceš jít na jistotu a neexperimentovat s různými kombinacemi barev, nejjednodušší metoda je zvolit jednu hlavní barvu a vše ostatní doladit jejími odstíny. Vyberu si třeba modrou – pozadí za textem nechám bílé, písmo černé, na okraje použiji světle modrou, na odkazy tmavě modrou – zkrátka si hraji pouze s modrými variacemi.

Tisíce možností

Pokud si chceš vyzkoušet na blogu použít i jiné, vyzývavé kombinace a něčím tak svou stránku ozvláštnit, proč ne? Často je ale lepší vidět barvy zkombinované dopředu, než celý design navrhneš. Na to existuje velké množství stránek – mojí oblíbenou je www.colorcombos.com, kde jsou tisíce barevných kombinací. Můžeš si nějakou stvořit i sama a podívat se, které jsou nejoblíbenější. Když dáváš dohromady dvě barvy, je to jednoduché, ale když je blog propracovanější a obsahuje více barev, může být těžké zhodnotit, jestli se k sobě hodí nebo ne.

Kombinace barev
zdroj: www.colorcombos.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář