Kultura a společnost

Android versus Windows Phone, který u holek vítězí?

Telefony s Windows Phone sice zatím nemají tolik uživatelů (především kvůli vyšším cenám), ale to neznamená, že bys na ně měla zanevřít. V lecčem totiž Android předčí. Kdo je vítězem pomyslného souboje operačních systémů?

Koncem června se mi rozbil mobil a já se musela rozhodnout pro nějaký jiný. Vzhledem k tomu, jaký finanční kapitál jsem měla k dispozici – a že jsem mrška zvědavá a mám ráda změnu – rozhodla jsem se pro Nokii LUMIA 820 s operačním systémem Windows Phone 8. Jelikož jsem předtím tři roky měla mobil s Androidem, tak jsem se trochu bála, jak bude přechod z Androidu na Windows Phone probíhat, ale všechno šlo dobře. Více či méně.

Na systému Windows Phone běží především Nokie, ale své zástupce má i u firmy HTC či Huawei.
zdroj: kootation.com

První problém? SIM karta!

Jelikož Lumia 820 funguje na MicroSIM a můj starý Samsung s Androidem 2.3 má normální, bylo první mou starostí najít místo, kde bych dostala novou SIMku se stejným číslem. V takovou chvíli se nachází dvě možnosti – SIMku si nechat seříznout na požadovanou velikost v obchodě, kde sis kupovala mobil (nebo kdekoli, kde prodávají mobily), nebo si prostě zajít do nejbližší prodejny tvého operátora, kde dostaneš novou SIM kartu zdarma a za malý příplatek (cca 50 Kč) k ní dostaneš i adaptér, do kterého ji můžeš zandat a používat jako SIM normální.

První spouštění

Když poprvé spouštíš telefon, Android po tobě chce přihlášení ke tvému účtu Google. Windows Phone po tobě nic takového nechce, ne hned ze začátku, ale pokud si budeš chtít později stahovat aplikace do mobilu, počítej s tím, že si budeš muset založit účet Microsoft, aby ses mohla přihlásit do Windows Phone store. Oba systémy tě při spuštění provedou základními funkcemi telefonu, nastavením jazyka a času atd.

Při prvním spuštění Windows Phone máš možnost si nastavit služby, ze kterých se ti budou synchronizovat kontakty (facebook, twitter, hotmail, gmail atd.), barvu dlaždic na ploše a přihlásit se k účtu Microsoft – to vše ale můžeš udělat kdykoli později v nastavení telefonu.

Aplikace

Oba operační systémy mají možnost stáhnout si soubor aplikace z internetu na PC a nainstalovat ji i mimo oficiální způsob – Google Play, nebo respektive Windows Phone Store. Oba mají také možnost najít si na internetu na stránkách play.google.com nebo windowsphone.com/store aplikaci, kterou chceš stáhnout a dát ji nainstalovat přímo z počítače.

Nevýhoda Windows Phone proti Androidu je, že spousta aplikací, které existují i na Android, na WP vůbec není nebo je placená – kupříkladu za Angry Birds, hru, která je na Android zdarma, zaplatíš na WP symbolických 21 korun, aplikace jako je We Heart It, nebo i celosvětově populární hra Subway Surfers nebo sociální síť pro sdílení fotek Instagram, na Windows Phone nenajdeš vůbec. Oblíbená hra Temple Run má na Windows Phone pouze první díl a placenou Disney verzi Brave.

aplikace
Temple Run 2, Instagram ani Subway Surfers na Windows Phone v dohledné době nenajdeš, všechny jsou plánované až na rok 2014.
zdroj: play.google.com

Na druhou stranu, Windows Phone na rozdíl od Androidu má funkční mapy, hodně vestavěných možností úpravy fotografií (není proto nutné zabírat si místo v telefonu editory fotek), a ani když si stáhneš třeba 20 aplikací, tak se nezasekne. Problém nicméně je, pokud si chceš stahovat aplikace na svůj účet Microsoft a ještě ti nebylo 18 let, protože v tu chvíli ti musí stahování aplikací povolit rodiče přes funkci Moje Rodina. Nicméně tato funkce jde celkem v pohodě obejít, když si při zakládání Microsoft účtu nastavíš jiný rok narození a problém je vyřešen.

Přizpůsobení

Windows Phone je charakteristický svými „dlaždicemi“, jejichž barvu si můžeš libovolně změnit. Na výběr máš z dvaceti barev, a podle toho, kterou si vybereš, se zabarví například i „bubliny“ ve výpisu SMS nebo odkazy. Můžeš si taky vybrat mezi světlým a tmavým pozadím – tmavé šetří baterii a celkově po chvíli zjistíš, že vypadá i líp, hlavně vzhledem k tomu, že kolem displeje je tenký černý rámeček.

barvy Windows Phone
Na Windows Phone máš na výběr mezi dvaceti barvami.
zdroj: windowsphone.cz

Dlaždice ti nicméně berou možnost zvolit si tapetu – vybrat si můžeš obrázek na pozadí zamykací obrazovky, ale tapetu ne. Na Androidu na druhé straně můžeš mít tapetu i zamykací obrazovku rozdílné. Já vím, je to blbost, ale člověka to potěší.

Kontakty si na obou OS, jak na Androidu, tak na WP, můžeš synchronizovat se sociálními sítěmi, nicméně na Androidu nemůžeš například přidat ke kontaktu z Facebooku telefonní číslo a musíš si vytvořit nový kontakt jen na telefonní číslo. Na druhou stranu, Windows Phone propojí účty se stejnými jmény, a tak máš všechny údaje hezky pohromadě (a nikdy nezapomeneš ničí narozeniny, neb ti je telefon vesele připomene).

S vyzváněním je to sice u Windowsu trochu těžší (musíš si stáhnout extra aplikaci, která ti zvonění vytvoří, nebo si písničky složitě přetahovat v počítači z jedné složky do druhé), ale přežít se to rozhodně dá. Proti Androidu je tu taky výhoda, že můžeš nastavit vyzvánění i kontaktům na SIM kartě.

Shrnutí?

Android a WP
Bylo to těsné, ale navrch má Windows Phone.
zdroj: androidmarket.cz

Android se sice pyšní větším množstvím aplikací a možností přizpůsobení, ale co do výkonu a vybavení má navrch rozhodně Windows Phone. Telefony s WP jsou vytvořené, aby na nich běžely i složité hry (kupříkladu si na WP můžeš stáhnout Halo nebo Final Fantasy, o kterých si může Android nechat jen zdát) a aplikace a obecně je Windows Phone mnohem víc user-friendly. Kdybych hodnotila body od jednoho do deseti, měl by Android 8, dva dolů za výkon a často i grafiku, a Windows Phone 9, pro mě za chybějící oficiální aplikaci Instagramu a placené Cut The Rope, a taky zdlouhavé řešení věcí kolem Microsoft účtu a přihlášení na Xbox kvůli stahování her.

Co je vítězem u tebe? Windows Phone nebo Android?

3 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • “Když poprvé spouštíš telefon, Android po tobě chce přihlášení ke tvému účtu Google. Windows Phone po tobě nic takového nechce, ne hned ze začátku, ale pokud si budeš chtít později stahovat aplikace do mobilu, počítej s tím, že si budeš muset založit účet Microsoft, aby ses mohla přihlásit do Windows Phone store.”

    Android možná při startu vyzve k zadání přihlašovacích údajů, ale lze to přeskočit a telefon používat i bez toho. Takže si myslím, že není na místě uvádět “Windows Phone po tobě nic takového nechce”. Může to totiž vyznít tak, že se bez Google účtu dál nehnete, což není pravda.